გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი
ნომერი: მირანდა მატარაძე 60001034962
საგანი: ქართული
სწავლების საფეხური / კლასი- დაწყებითი / მე-3
მოსწავლეთა რაოდენობა: 20
გაკვეთილის თემა: იგავ-არაკი „ჭრიჭინა
და ჭიანჭველა’’
•
გაკვეთილის
მიზანი:
•
მხატვრული ტექსტის
კითკვა და ანალიზი
•
პერსონაჟების დახასიათება
•
საკუთარი აზრის დასაბუთება
•
ფრაზეოლოგიზმზე დაკვირვება
•
ლექსიკური მარაგის
გამდიდრება
№
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა / ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
I
ფაზა წაკითხვამდე
აქტივობა 1
ვაგვარებ საორგანიზაციო საკითხს,
სახალისო გამოწვევა. პირველ პესონაჟს ამოიცნობენ მინიშნების
საშუალებით დაასახელეთ
მწერი, რომელიც 4-ჯერ მეტ ტვირთს მოიკიდებს,
არის შრომისმოყვარე და სასარგებლო.
მეორე პერსონაჟს დაასახელებენ
ჭრიჭინას ხმის მოსმენით.
|
მეთოდი-საუბარი
კითხვა-პასუხი
ვიდეომოსმენა
|
მთელ
კლასთან
|
ლეპტოპი, ხმის გამაძლიერებელი
|
2წთ
|
|
გავაცნობ მოსწავლეებს
გაკვეთილის თემასა და მიზანს .
|
მეთოდი-საუბარი
|
მთელ კლასთან
|
ფლიფჩარტი
|
1წთ
|
|
გონებრივი
იერიშის საშუალებით წინარე ცოდნის გააქტიურება
აქტივობა-2
1.ჩამოთვალეთ რომელ მწერებს იცნობთ? რომელი მწერები
გინახავთ?
4 . რა ვიცით ჭიანჭველების შესახებ? ჭრიჭინას
შესახებ?
5.რაიმე შემთხვევას ხომ ვერ გაიხსენებთ თქვენი
ცხოვრებიდან,
რომელიც მწერებს უკავშირდება?
შევავსებთ ვენის დიაგრამებს.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
ფლიფჩარტი
|
2 წთ
|
|
აქტივობა-3,,ილუსტრაციაში
გასეირნება“
მოსწავლეებთან
ერთად მიმოვიხილავ ფოტოკოლაჟს, ილუსტრაციაზე დაკვირვებით ბავშვები გამოთქვამენ ვარაუდებს.
|
ფოტომასალის ილუსტრაციის ჩვენება ,,, პოვერ პოინტით’’.ვარაუდების გამოთქმა.
|
მთელი კლასი
|
ლეპტოპი, პროექტორი.
|
2წთ
|
|
სიტყვების გამომძიებელი.
აქტივობა-4
მღერალი ---
მომღერალი
ვედრება --- ხვეწნა -მუდარა-თხოვნა
იფარფაშე ---- გაერთე- დრო გაატარე
|
ახალი ლექსიკური ერთეულების წინასწარ გაცნობა
|
მთელი კლასი მასწავლებელი
|
სიტყვების ბარათი
|
1წთ
|
|
აქტივობა-5
ხაზგასმით შევახსენებ, რომ ჩვენი გაკვეთილი
არის - ,,იგავ-არაკი“ და
დავსვამ კითხვებს:
1.რა არის იგავ-არაკი?
2.
ჩამოთვალეთ რომელ მეიგავეებს იცნობთ?
3.ვინ იყო ივანე კრილოვი?
|
კითხვა პასუხი
|
მასწავლებელი
მთელი კლასი
|
დიდი წიგნი
|
2წთ
|
|
I I
ფაზა კითხვის დრო
აქტივობა-6
საჩვენებელი კითხვა
სახელმძღვანელოს გამოყენებით
გაგრძელებით კითხვა
|
გამომეტყველებითი კითხვა.
გაგრძელებითი კითხვა
|
მასწავლებელი
მოსწავლე
|
დედაენის სახელმძღვანელო
|
4 წთ
|
|
აქტივობა-7
ფრაზეოლოგიზმზე
მუშაობა:
შიშმა წელი მოწყვიტა--ძალიან
შეეშინდა
ზამთარმა თვალი გამოაჭყიტა
--დადგა ზამთარი
კარზე მიადგა--- ესტუმრა
|
დაკვირვების
მეთოდი
|
მოსწავლე
|
დედაენის სახელმძღვანელო
|
1წთ
|
|
აქტივობა-8
ტექსტის შინაარსის გაგება-გააზრებაზე ორიენტირებული
კითხვების დასმა. ვმუშაობ წიგნზე.გამოკრებითი კითხვა: (იპოვიან და ამოიკითხავენ სწორ პასუხებს)
როგორ გაატარა ჭრიჭინამ ზაფხული?
რის გამო შეშინდა ჭრიჭინა?
•
რატომ მიადგა ჭიანჭველას?
რით დაინტერესდა ჭიანჭველა?
•
ჭრიჭინას პასუხზე
როგორი რიაგირება ჰქონდა?
•
როგორ აფასებთ ჭრიჭინას
საქციელს?
•
მისი რა თვისება
ჩანს ამ ნაწარმოებში?
მოსწავლეები პასუხს იტყვიან და დააზუსტებენ, ამოიკითხავენ
ტექსტიდან.
|
კითხვა პასუხი
|
მთელი კლასი
|
დედაენის სახელმძღვანელო
|
5წთ
|
|
აქტივობა
9
ამის შემდეგ ვმუშაობ ლექსიკურ ერთეულებზე.
უცნობი სიტყვების გამოყენებით მოსწავლეები
ავსებენ სიტყვის პირამიდას წყვილებში.
(დანართი 1)
|
წყვილში მუშაობა
|
აქტივობის ბარათი
|
4წთ
|
||
აქტივობა-10
როლური გათამაშება
მთხრობელი
რწყილი
ჭიანჭველა
|
როლური გათამაშება
|
მოსწავლე
|
3წთ
|
||
IIIფაზა
წაკითხვის
შემდეგ
აქტოვობა-11
ჯგუფური მუშაობა:
1 ჯგუფი: დაამყარე კავშირი წინადადება ტექსტიდან,
რა მახსენდება (დანართი2)
2 ჯგუფი: დაამყარე კავშირი პრობლემა, მაგალითი ყოველდღიურობიდან,
კავშირი რომელიმე ნაწარმოებთან, ჩემი აზრით(დანართი3)
3. ჯგუფი: თავიდან- მერე -ბოლოს.
(დანართი4)
4 ჯგუფი: მე მივხვდი ტექსტში წერია რომ...მე უკვე
ვიცი რომ... მე ვხვდები რომ..(დანართი5)
|
სოციალური თანამშრომლობის მიზნით დიფერენცირებული მუშაობა
|
ჯგუფური
|
ფლიპჩატი, თაბახის ფურცლები,მარკერები,
სქემები.
|
15წთ
|
|
აქტივობა 11
შევაჯამებ გაკვეთილს:
რა არის ამ იგავ-არაკიდან თქვენთვის მისაღები
და მისაბაძი?
მიუღებელი?
დაასაბუთეთ
თქვენი აზრი.
|
1წთ
|
||||
შევაფასებ მოსწავლეებს და მოვისმენ მათ აზრს
გაკვეთილის შესახებ.
|
სიტყვიერი
|
მთელ კლასთან
|
წამახალისებელი სმაილები
|
1წთ
|
|
საშინაო დავალება: ანადაზის
მიხედვით შეადგინოთ მოთხრობა: „ დღემეხვალიე კაცსაო , თოვლი მოადგა კარსაო
|
1წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ქართ. III. 2. მოსწავლეს
შეუძლია ლიტერატურული ტექსტების მოსმენა, გაგება და მათი შინაარსის გადმოცემა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ასახელებს
მოსმენილ ტექსტში ასახულ ფაქტებს, პერსონაჟებს;
•
აღწერს და ახასიათებს
საგნებსა და პერსონაჟებს თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით;
•
მარტივი გამოთქმებით
აფასებს ნაწარმოებს, პერსონაჟებს, მათს საქციელს და ცდილობს საკუთარი მოსაზრების ახსნას.შინაარსის
უკეთ გასააზრებლად ცდილობს, კითხვების დასმით გაარკვიოს ახალი სიტყვებისა და ფრაზების
მნიშვნელობა.
ქართ. III. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ზოგიერთი
სტრატეგიის გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
•
ცდილობს უცნობი სიტყვების
ახსნას კონტექსტის გათვალისწინებით
•
დასმულ კითხვებზე პასუხის
გაცემის შემდეგ აზუსტებს, რამდენადაა პასუხის სისწორეში დარწმუნებული .
•
განსაზღვრავს და პოულობს
ტექსტის იმ მონაკვეთს, რომელსაც უნდა მიუბრუნდეს პასუხის დასაზუსტებლად.
შეფასება:
( მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები
თან უნდა ერთვოდეს გეგმას)
ჯგუფური მუშაობის
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ჯგუფის მუშაობა
წარუმატებელია
|
ჯგუფის მუშაობა
დამაკმაყოფილებელია
|
ჯგუფის მუშაობა
წარმატებულია
|
ჯგუფის
მიერ
სამუშაოს
ორგანიზება
|
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული , ჯგუფის წევრებს შორის
სამუშაო არ იყო განაწილებული სწორად.
|
სამუშაო ორგანიზებული იყო , მაგრამ ჯგუფის წევრებს
შორის არათანაბრად განაწილდა დავალება.
|
სამუშაო კარგად იყო ორგანიზებული , ჯგუფის წევრებს
შორის სამუშაო თანაბრად განაწილდა.
|
ჩართულობა
|
ჯგუფის ერთი ან ორი წევრი აქტიურობდა
|
ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი აქტიურობდა
|
ჯგუფის ყველა წევრი აქტიურობდა
|
ურთიერთმოსმენისა
და აზრის
გაზიარების უნარი.
|
კამათობენ , არ უსმენენ ერთმანეთს , არ იზიარებენ
ერთმანეთის აზრს.
|
ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს.
|
უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს.
|
დროის
ლიმიტის
დაცვა
|
ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში.
|
უმნიშვნელოდ გადააცილეს განსაზღვრულ დროს.
|
დაიცვეს დროის ლიმიტი.
|
მოსწავლის შეფასების რუბრიკა
4
|
3
|
2
|
1
|
|
მხატვრული ტექსტის კითხვა და ანალიზი.
|
მოსწავლე
კითხულობს ტექსტს გამართულად და აანალიზებს წაკითხულს დამოუკიდებლდ.
|
მოსწავლე
კითხულობს ტექსტს გამართულად, მაგრამ ყოველთვის ვერ აანალიზებს წაკითხულს დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე
ვერ კითხულობს ტექსტს გამართულად და უჭირს წაკითხულის გაანალიზება.
|
მოსწავლე
ვერ კითხულობს ტექსტს გამართულად და ვერ აანალიზებს წაკითხულს.
|
ლიტერატურული პერსონაჟების
მარტივი დახასიათება.
|
მოსწავლე ახასიათებს ლიტერატურულ პერსონაჟებს დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე ყოველთვის ვერ ახასიათებს ლიტერატურულ პერსონაჟებს
დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე
ვერ ახასიათებს ლიტერატურულ პერსონაჟებს დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე ვერ ახასიათებს ლიტერატურულ პერსონაჟებს.
|
საკუთარი აზრის დასაბუთება.
|
მოსწავლე ასაბუთებს საკუთარ აზრს დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე
ზოგჯერ ასაბუთებს თავის აზრს დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე
ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს დახმარების გარეშე.
|
მოსწავლე
ვერ ასაბუთებს თავის აზრს.
|
ვარაუდების გამოთქმა
|
მოსწავლე გამოთქვამს ვარაუდებს გაკვეთილის ირგვლივ
დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე ზოგჯერ
გამოთქვამს ვარაუდებს დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე ვერ გამოთქვამს ვარაუდებს დამოუკიდებლად.
|
მოსწავლე ვერ გამოთქვამს ვარაუდებს.
|
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
4
|
3
|
2
|
1
|
პასუხობს
თემას
|
პრეზენტატორის
მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია სრულად პასუხობს თემას.
|
პრეზენტატორის
მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია თითქმის სრულად პასუხობს თემას.
|
პრეზენტატორის
მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია სრულად ვერ პასუხობს თემას.
|
პრეზენტატორის
მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია ვერ პასუხობს თემას.
|
ფლობს
აუდიტორიას
|
პრეზენტატორი
პრეზენტაციის წარდგენისას თავისუფლად ფლობს აუდიტორიას.
|
პრეზენტატორი
პრეზენტაციის წარდგენისას ყოველთვის ვერ ფლობს აუდიტორიას.
|
პრეზენტატორს
პრეზენტაციის წარდგენისას უჭირს აუდიტორიის ფლობა.
|
პრეზენტატორი
პრეზენტაციის წარდგენისას ვერ ფლობს აუდიტორიას.
|
საუბრობს
გამართული ენით
|
პრეზენტატორი
საუბრობს გამართული ენით.
|
პრეზენტატორი
ყოველთვის ვერ საუბრობს გამართული ენით.
|
პრეზენტატორი
ცდილობს ისაუბროს გამართული ენით.
|
პრეზენტატორი
ვერ საუბრობს გამართული ენით.
|
იცავს
დროის ლიმიტს
|
პრეზენტატორი
ყოველთვის იცავს დროის ლიმიტს.
|
პრეზენტატორი
ზოგჯერ ვერ იცავს დროის ლიმიტს.
|
პრეზენტატორი
ცდილობს დაიცვას დროის ლიმიტი.
|
პრეზენტატორი ვერ იცავს დროის ლიმიტს.
|
ხელმოწერა: მირანდა მატარაძე
9/07/2018წელი